Jump to content

birrë

Nga Wiktionary

Shqip[redaktoni]

Birrë f. sh.

  1. Pije alkoolike e butë, që bëhet zakonisht nga elbi i tharbëtuar dhe nga sumbullarja; një masë e caktuar e kësaj pijeje (një gotë, një shishe). Birrë e ftohtë. Birrë e zezë. Birrë fuçie. Shishe (gotë) birre. Tharm (maja) birre. Fabrika e birrës. Një krikëll (një gotë, një shishe) birrë. Porositën dy birra.[1]


Në gjuhët tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0