Gjuha spanjolle

Nga Wiktionary
(Përcjellë nga spanishte)
Shko tek: lundrim, kërko
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Gjuha Spanjolle (ose spanishtja) flitet në Spanjë, në Amerikën Qendrore, si dhe në të gjithë Amerikën Jugore (Latine), me përjashtim të Brazilit ku flitet portugezishtja. I takon familjes së gjuhëve indoevropiane, gjegjësisht asaj latine. Karakteristikë e saj është se shkruhet ashtu siç flitet.

Etimologjia[redaktoni]

Prononcimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Fjalë rrjedhëse[redaktoni]

Fjalë të ngjashme[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]


Anglisht- spanish
Gjermanisht- Spanisch
Frëngjisht- espagnol
Polonisht- hiszpański
Japonisht- スペイン語
Hollandisht
Italisht- spagnolo
Suedisht- spanska
Portugalisht- espanhol
Spanisht- español
Kroatisht
Norvegjishte e re
Arabisht
Greqisht
Boshnjakisht- španski
Rusisht
Kinezisht
Finlandishte- espanja
Norvegjisht
Esperanto- hispana
Danisht
Sllovakisht
Hebraisht- ספרדית(Sfaradít)
Çekisht
Hungarisht- spanyolul
Luksemburgisht
Maqedonisht
Latinisht- lingua Hispanica
Serbo-kroatishte
Austrishte

Rumanisht- spaniolă
Katalanisht
Serbisht
Sllovenisht
Indonezisht
Bullgarisht
Turqisht
Ukrainisht- hispaania
Lituanisht
Koreanisht
Bjellorusisht
Irlandisht
Venecianisht
Interlingua- espaniol
Anglishte e thjeshtë

Shih Wikipedia shqip[redaktoni]