gjuha arabe

Nga Wiktionary
(Përcjellë nga arabishte)
Jump to navigation Jump to search
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

gjuha Arabe f.

  1. gjuhë semitike e grupit jugor, që flitet në disa vende të Azisë së Afërme dhe të Afrikës së Veriut, gjuha arabe

Mund të dallohen pesë dialekte kryesore, ndërsa një formë e veçantë është gjuha malteze.

Në gjuhët tjera[redaktoni]


Referencat[redaktoni]