ketër

Nga Wiktionary

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

ketër m. sh. ketra zool.

  1. Gjitar brejtës me trup të vogël e të shkathët, të mbuluar me qime të murrme, me bisht të gjatë si të dhelprës e me këmbët e përparme më të shkurtra se ato të prapmet, që kërcen e ngjitet me shpejtësi nëpër drurë dhe ushqehet me lende, me arra etj. Lëkurë ketri. Ngjitet si ketër.

Në gjuhët tjera[redaktoni]