trishtil

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

trishtil m.

  1. Zog pylli, zakonisht në ngjyrë të gjelbër, me sqep të shkurtër, me lëvizje të gjalla, që këndon bukur dhe që është mjaft i dobishëm, sepse shfaros kandrrat e dëmshme, si edhe vezët e larvat e tyre. Trishtili i murrmë. Tufë trishtilash. Cicërima e trishtilit. Çerdhe trishtili.

Në gjuhët tjera[redaktoni]