krishterim

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

krishterim m. fet.

  1. Fe që lindi në shek. I të erës së re dhe që ka për bazë kultin e figurës mitike të Krishtit. Lindja (përhapja) e krishterimit.
  2. Tërësia e të krishterëve, të krishterët.

Në gjuhët tjera[redaktoni]