Jump to content

gjuha gjermane

Nga Wiktionary
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

gjuha gjermane f.

  1. emërtimi për gjuhën gjermane, gjuhë Indo-Evropjane që i takon familjes së gjuhëve Gjermane sëbashku me gjuhët skandinave (keltishtja, suedishtja, danishtja, gotishtja, vandalishtja), anglishten, etj. Gjermanisht flitet në Gjermani, Austri dhe në Zvicër

Në gjuhët tjera[redaktoni]