Jump to content

ciklamin

Nga Wiktionary

Shqip

[redaktoni]

Ciklamin m.sh. -

  1. bot. Bimë barishtore zbukuruese, me gjethe në trajtë zemre dhe me zhardhok të trashë, që nxjerr lule të mëdha me ngjyrë të bardhë e vjollcë të hapur në të kuqe. Ciklamin i egër. Lule ciklamini.
  2. përd. mb. Që ka ngjyrë të kuqe në vjollcë, si ajo e luleve të kësaj bime. Ngjyrë ciklamin. Bluzë ciklamin.[1]

Etimologjia

[redaktoni]

Shqiptimi

[redaktoni]

Sinonime

[redaktoni]

Antonime

[redaktoni]

Fjalë të prejardhura

[redaktoni]

Në gjuhë tjera

[redaktoni]

Referencat

[redaktoni]
  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0