botanik

Nga Wiktionary

Shqip[redaktoni]

Mbiemër[redaktoni]

botanik mb.

  1. Që ka të bëjë me botanikën, i botanikës; që lidhet me bimët dhe me studimin e tyre. Kopshti botanik kopsht ku janë mbjellë bimë të ndryshme për t'i njohur dhe për t'i studiuar. Studime botanike. Gjeografia botanike. Ekspeditë botanike.
  • Pjekje botanike bot. pjekje natyrore e farërave të bimëve.[1]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhët tjera[redaktoni]

Danisht[redaktoni]

Emër[redaktoni]

botanik

  1. botanikë

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0