bombë

Nga Wiktionary

Shqip[redaktoni]

Bombë f.sh. -

  1. Predhë me madhësi e me forma të ndryshme, e mbushur me lëndë shpërthyese a me lëndë të tjera dëmtuese, që hidhet me dorë ose që lëshohet nga ajri me aeroplan; granatë. Bombë djegëse (ndezëse, zjarrvënëse). Bombë shpërthyese (thërrmuese). Bombë atomike (bërthamore, bakteriologjike, kimike). Bombë dore (aeroplani). Bombë me sahat. Bombë me gaz lotsjellës (me gaz helmues, me napalm, me hidrogjen). Ndezësi i bombës. Doreza e bombës. Shpërthimi i bombës. Sulm me bomba. Hedh (lëshon) bomba. Plasi bomba.
  2. fig. bised. Goditje e rëndë dhe e papritur; diçka që ndodh papritur dhe që bën shumë përshtypje. Lajmi qe një bombë për të.
  • Ra si bombë erdhi papritur, ndodhi befas dhe shkaktoi një goditje të rëndë a një përshtypje të madhe. I plasi bomba në duar i ndodhi papritur një ngjarje e papëlqyer; i doli në shesh diçka e papëlqyer, që përpiqej ta fshihte ose ta

bënte pa u ndier. Bombë vullkanike gjeol. copë lave, që del nga krateri i vullkanit menjëherë pas gazeve dhe që merr trajtën e një lëmshi. Bombë nxehtësimatëse tek.. enë metalike e mbyllur mirë, ku futet për t'u djegur një lëndë djegëse, me qëllim që të matet fuqia e nxehtësisë që jep ajo.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]


Anglisht - bomb
Gjermanisht
Frëngjisht
Polonisht
Japonisht
Hollandisht
Italisht
Suedisht
Portugalisht
Spanisht
Kroatisht
Arabisht
Greqisht
Boshnjakisht
Persisht


Rusisht
Kinezisht
Finlandishte
Norvegjisht
Esperanto
Danisht
Sllovakisht
Hebraisht
Çekisht
Hungarisht
Luksemburgisht
Maqedonisht
Latinisht
Letonisht
Rumanisht


Katalanisht
Serbisht
Sllovenisht
Indonezisht
Bullgarisht
Turqisht
Ukrainisht
Lituanisht
Koreanisht
Bjellorusisht
Irlandisht
Estonisht
Venecianisht
Interlingua
Anglishte e thjeshtë

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0