batbat

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Ndajfolje[redaktoni]

batbat ndajf.

  1. Luaj batbat: luaj me një grup burrash, të cilët ulen në rreth dhe kalojnë dorë më dorë fshehurazi një shami të lidhur nyjë, duke qëlluar lojtarin e mesit derisa ai të gjejë atë që e ka shaminë; turrë.
  • E çon batbat diçka e shtyn me sot e me nesër, e zvarrit (një punë etj.).[1]

Etimologjia[redaktoni]

Në gjuhët tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0