ananas

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

ananas m. sh. bot.

  1. Bimë e viseve tropikaleAmerikës, që i ka gjethet të gjata e me gjemba dhe që bën kokrra të mëdha vezake me një tufë të vogël gjethesh në majë, me tul të ëmbël, me lëng e me erë të mirë; fryti i kësaj bime. Lëng ananasi.[1]


Në gjuhët tjera[redaktoni]

Finlandisht[redaktoni]

Emër[redaktoni]

ananas

  1. ananas

Turqisht[redaktoni]

Emër[redaktoni]

ananas

  1. ananas
  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0