akacie

Nga Wiktionary

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

akacie f. sh. bot.

Akacie
  1. Dru bishtajor i vendeve të ngrohta, me lëvore të plasaritur, me gjemba, me gjethe vezake të renditura në të dy anët e një bishti të gjatë dhe që bën lule zakonisht të bardha, të grumbulluara në vile e me erë të mirë; drizë e butë. Akacie e bardhë (e verdhë). Pyll akaciesh. Lule akacieje.[1]


Në gjuhët tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0