Jump to content

Ngushtica e Gjibraltarit

Nga Wiktionary
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

Ngushtica e Gjibraltarit

  1. është një ngushticë që bashkon Oqeanin Atlantik me Detin Mesdhe dhe ndan Spanjën me Marokun.
  2. Ngushtica e gjiblartarit ndodhet ne ekstremet me jugore te gadishullit IBERIK dhe perbehet nga nje bllok shkembore

i lidhur me token me ane te nje istmi prej rere.Ne territorin me siperfaqe(6km2)banojne 27.000njerez pas pushtimit nga britaniket 1704 gjiblartari u shpall koloni e tyre .Me 1969 u be nje nga dominiotet e shumta britanike pra nje territor autonom ne kuadrine Komunelthit burimi kryesor i ekonomis se gjiblartarit eshte porti ku ndodhet nje baze ushtarake britanike.T urizmi eshte gjithashtu nje sektor mjaft fitimprures. SHKEMBI I GJIBLARTARIT eshte kerkuar prej shume kohesh nga spanja si territor i saj.Ne vitin 2002 pas njeserie shume te gjate bisedimesh anglia u tregua e gatshme tia jepte ate spanjes. Por shtetasit ishin kunder dhe doni nenshtetesin britanike....


Në gjuhët tjera[redaktoni]