Jump to content

Italia

Nga Wiktionary
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

Italia -

  1. shtet në pjesën jugore të Evropës
    Kufizohet me Francën, Zvicrën, Austrinë dhe Slloveninë.
    Brenda këtij shteti gjenden edhe dy shtete, Vatikani dhe San Marino.
    Kryeqytet i Italisë është Roma.

Në gjuhët tjera[redaktoni]

Dominanca e gjuhëve është marr sipas numrit të postimeve në Wikipedia, pra gjuhët me më shum postime jan marrë si gjuhë më dominante.</sm<ll>


Finlandisht[redaktoni]

Emër[redaktoni]

Italia

  1. Italia