Hëna

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

Hëna

  1. Sateliti i vetëm natyror i Tokës, njëherit sateliti i 5-të për nga madhësia në sistemin tonë diellor, trupi qiellor më i afërt me planetin tonë dhe i vetmi në të cilin ka arritur të shkelë njeriu.

Etimologjia[redaktoni]

  • (lat.: Luna, në greq: Seleni)

Në gjuhët tjera[redaktoni]