Jump to content

Pranvera

Nga Wiktionary
(Përcjellë nga pranverë)
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Maqedonisht[redaktoni]

Emër[redaktoni]

Pranvera f.sh. -

  1. Stina e parë e vitit që vjen pas dimrit, stina kur nis e gjelbëron natyra (në gjysmërruzullin verior fillon me 22 mars e mbaron me 21 qershor). Pranverë e ngrohtë (e nxehtë, e thatë, e mbarë, me shira). Pranverë e hershme (e vonë, e vonuar). Muajt e pranverës. Flladi i pranverës. Shirat (ujërat) e pranverës. Bimët e pranverës bimët që mbillen në pranverë. Grurë pranvere grurë që mbillet në pranverë dhe korret në verë. Panxhar pranvere panxhar që mbillet në pranverë. Mbjelljet e pranverës. Erdhi pranvera. Shkoi (iku) pranvera.
  2. fig. poet. Koha më e bukur e jetës, mosha e rinisë. Në pranverën e jetës.
  3. fig. libr. Fillimi i diçkaje, agimi; koha e lumtur dhe e gëzuar. Pranvera e lirisë.
  • Me një lule (me një dallëndyshe) s'vjen pranvera (behari) fj. u. shih te lule,~ja. Lule pranvere bot. aguliçe.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0