buhar

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

buhar m. sh. -

  1. Rruginë midis dhomave, e mbyllur nga njëra anë, që mund të ketë edhe dritare. Buhari i shtëpisë. Rri në buhar.
  2. Rrugicë e ngushtë dhe e errët.
  3. shih buhari,~a.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Turqisht[redaktoni]

Emër[redaktoni]

islim

  1. avull

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0