biskotë

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Biskotë f.sh. -

  1. Ëmbëlsirë e thatë, e gatuar me miell, me yndyrë e me sheqer dhe e pjekur dy herë. Biskota me gjalpë (me kakao, me qumësht). Fabrika e biskotave. Një pako biskota.
  2. përd. mb. spec. I pjekur dy herë (për porcelanin a për qeramikën që nuk lyhet me smalt dhe që piqet dy herë në furrë). Prodhime biskotë.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]


Anglisht - cookie
Gjermanisht
Frëngjisht
Polonisht
Japonisht
Hollandisht
Italisht
Suedisht
Portugalisht
Spanisht
Kroatisht
Arabisht
Greqisht
Boshnjakisht
Persisht


Rusisht
Kinezisht
Finlandishte
Norvegjisht
Esperanto
Danisht
Sllovakisht
Hebraisht
Çekisht
Hungarisht
Luksemburgisht
Maqedonisht
Latinisht
Letonisht
Rumanisht


Katalanisht
Serbisht
Sllovenisht
Indonezisht
Bullgarisht
Turqisht
Ukrainisht
Lituanisht
Koreanisht
Bjellorusisht
Irlandisht
Estonisht
Venecianisht
Interlingua
Anglishte e thjeshtë

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0