Jump to content

bajloz

Nga Wiktionary

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

bajloz m.sh. -

  1. vjet. Ambasador, i dërguar si përfaqësues i një shteti.
  2. mit. Figurë mitologjike në legjendat dhe rapsoditë popullore shqiptare, që përfytyrohej si një vigan,i cili vinte nga deti e bënte të këqija. Lufta me bajlozin.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Prononcimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë rrjedhëse[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0