akullore

Nga Wiktionary
Shko tek: lundrim, kërko
Akullore

Akullore f.sh. - Ëmbëlsirë e ngrirë, që bëhet me qumësht, lëng frutash etj. dhe me sheqer. Akullore me qumësht (me reçel). Kupë (kaush) akulloreje. Makina e akullores.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Prononcimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë rrjedhëse[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]


Anglisht- ice cream
Gjermanisht
Frëngjisht- glace
Polonisht
Japonisht
Hollandisht- roomijs
Italisht- gelato
Suedisht
Portugalisht- sorvete
Spanisht- helado
Kroatisht
Norvegjishte e re
Arabisht
Greqisht- παγωτό
Boshnjakisht

Rusisht
Kinezisht
Finlandishte
Norvegjisht
Esperanto
Danisht
Sllovakisht
Hebraisht
Çekisht
Hungarisht
Luksemburgisht
Maqedonisht
Latinisht
Serbo-kroatishte
Austrishte

Rumanisht
Katalanisht
Serbisht
Sllovenisht
Indonezisht
Bullgarisht
Turqisht
Ukrainisht
Lituanisht
Koreanisht
Bjellorusisht
Irlandisht
Venecianisht
Interlingua
Anglishte e thjeshtë

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0