Angola

Nga Wiktionary
Shko tek: lundrim, kërko
Wikipedia ka një artikull për fjalën:

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

Angola -

  1. shtet në pjesën Jugore të Afrikës, kryeqytet i të cilit është Luanda
    Kufizohet me Namibinë, Zambinë dhe Republikën Demokratike të Kongos, gjithashtu ka dalje në Oqeanin Atlantik.

Etimologjia[redaktoni]

Prononcimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë rrjedhëse[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]


Anglisht- Angola
Gjermanisht- Angola
Frëngjisht- Angola
Polonisht- Angola
Japonisht- アンゴラ
Hollandisht- Angola
Italisht- Angola
Suedisht- Angola
Portugalisht- Angola
Spanisht- Angola
Kroatisht- Angola
Arabisht- أنغولا
Greqisht- Αγκόλα
Boshnjakisht- Angola
Persisht- آنگولا

Rusisht- Ангола
Kinezisht- 安哥拉
Finlandishte- Angola
Galicishte- Angola
Norvegjisht- Angola
Esperanto- Angolo
Danisht- Angola
Sllovakisht- Angola
Hebraisht- אנגולה
Çekisht- Angola
Hungarisht- Angola
Luksemburgisht- Angola
Maqedonisht- Ангола
Latinisht- Angolia
Austrishte- Angola
Rumanisht- Angola

Katalanisht- Angola
Serbisht- Ангола
Sllovenisht- Angola
Indonezisht- Angola
Bullgarisht- Ангола
Turqisht- Angola
Ukrainisht- Ангола
Lituanisht- Angola
Koreanisht- 앙골라
Bjellorusisht- Ангола
Irlandisht- Angóla
Estonisht- Angola
Venecianisht- Angoła
Interlingua- Angola
Anglishte e thjeshtë- Angola