çokollatë

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

  1. Pluhur në ngjyrë kafe të mbyllur në të kuqe, që bëhet duke bluar farat e kakaos; brumë i gatuar me këtë pluhur dhe me sheqer e me erëza, i ngrirë si pllakë ose në trajtë tjetër; një pllakë nga ky brumë.
    Çokollatë me qumësht (me vanilje).
  2. Pije e trashë, e përgatitur me pluhur kakaoje.
    Pi një çokollatë.
  3. përd. mb. Që ka ngjyrë kafe të mbyllur në të kuqe.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0