çajnik

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Çajnik m.sh. - Enë me lëfyt, me kapak dhe me dorezë që shërben për të zier çaj a për të përvëluar çajin; ibrik çaji. Çajnik alumini. Çajnik porcelani. Vë çajnikun në zjarr. Shtie me çajnik.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0