volejboll

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

volejboll m. sport.

  1. Lojë që luhet nga dy skuadra me nga gjashtë lojtarë, të cilët rrinë në të dy anët e një rrjete të lartë dhe gjuajnë topin me duar mbi këtë rrjetë drejt fushës së kundërshtarit pa e lënë të bjerë në tokë. Skuadër volejbollit , topi i volejbollit,ndeshja e volejbollit , fusha (rrjeta) e volejbollit, jane elemenet te cilat e perbejn volejbollin .
  • Ne volejboll kemi sherbime : shkollor , ballor ,anesor

Në gjuhët tjera anglisht[redaktoni]