cicërimë

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Cicërimë f.sh. -

  1. Kënga e disa zogjve si dallëndyshja, trumcaku etj., zëri i tyre i hollë që nxjerrin kur cicërojnë. Cicërima e zogjve (e dallëndyshes, e harabelit...).
  2. fig. E folur e shpejtë dhe me zë të hollë (zakonisht për fëmijët). Cicërimat e yllkave në kopsht.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0