celofan

Nga Wiktionary
Jump to navigation Jump to search

Shqip[redaktoni]

Celofan m. - Lëndë e tejdukshme dhe e papërshkueshme nga uji, që bëhet nga celuloza; fletë të holla të bëra prej kësaj lënde, që shërbejnë për të mbështjellë sende të ndryshme. Letër celofani. Mbështjell me celofan.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0