Jump to content

batis

Nga Wiktionary

Shqip

[redaktoni]

Batis kal.bised. -

  1. shih batërdis. Batisi mallin (tokën, vendin, shtëpinë).
  2. E rrëzoj përtokë, e përmbys; e pllakos sipër, e vë poshtë. I batisi uji.
  3. fig. Më rëndon si peshë e madhe, më pllakos. Më batisi malli. E batisi dëshpërimi.
  4. bised. Fut në dhe a shtrij e mbuloj me dhe lastarin e një pjergulle për ta nxjerrë në një vend tjetër ose për të marrë fidanë hardhish. Batisi pjergullën.
  5. fig. E degdis, e tret larg. I batisën në dhe të huaj.
  6. jokal. Shkoj papritur e pakujtuar; vij befas, ia beh, çatis. Batisi lumi. Batisi në derë. Batisi papritur.
  7. jokal. shih batiset. Batisi toka. Batisi shtëpia.[1]

Etimologjia

[redaktoni]

Prononcimi

[redaktoni]

Sinonime

[redaktoni]

Antonime

[redaktoni]

Fjalë rrjedhëse

[redaktoni]

Në gjuhë tjera

[redaktoni]


Anglisht
Gjermanisht
Frëngjisht
Polonisht
Japonisht
Hollandisht
Italisht
Suedisht
Portugalisht
Spanisht
Kroatisht
Arabisht
Greqisht
Boshnjakisht
Persisht


Rusisht
Kinezisht
Finlandishte
Norvegjisht
Esperanto
Danisht
Sllovakisht
Hebraisht
Çekisht
Hungarisht
Luksemburgisht
Maqedonisht
Latinisht
Letonisht
Rumanisht


Katalanisht
Serbisht
Sllovenisht
Indonezisht
Bullgarisht
Turqisht
Ukrainisht
Lituanisht
Koreanisht
Bjellorusisht
Irlandisht
Estonisht
Venecianisht
Interlingua
Anglishte e thjeshtë

Referencat

[redaktoni]
  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0