Ndryshimi mes inspektimeve të "gjuha angleze"

Jump to navigation Jump to search
12 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Shqip==
===Emër===
 
'''Gjuha angleze''' apo anglishtja (anglisht English language) është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.
Anonymous user

Menyja e navigimit