Baba Dimri

Nga Wiktionary

Baba Dimri - Një njeri nga mitolgjia moderne që u sjell dhurata njerezve, kryesisht fëmijëve dhe të rinjëve për Krishtlindje dhe për Vitin e Ri

Etimologjia[redaktoni]

Prononcimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë rrjedhëse[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]


Anglisht : Santa Claus (SHBA)
Armenishte : Ձմեռ Պապ (Jmer Pap) ; Կաղանդ Պապ (Kaġand Pap)
Frëngjisht : père Noël
Polonisht : Święty Mikołaj
Japonisht : サンタクロース (santa kurōsu)
Hollandisht : Kerstman
Islandishte : Jólasveinn
Italisht : Babbo Natale
Suedisht : Jultomten
Portugalisht : Pai Natal
Spanisht : Papá Noel
Kroatisht : Djed Božićnjak
Arabisht : بابا نويل (bābā nwyl)
Greqisht : Άγιος Βασίλης (Áyios Vasílis)
Boshnjakisht :
Persisht :

Rusisht : Дед Мороз (Ded Moroz)
Kinezisht : 圣诞老人 (shèngdàn lǎo rén)
Stampa:fo : Jólamaðurin
Finlandishte : Joulupukki
Norvegjisht : Julenissen
Esperanto : Avo Frosto
Danisht : Julemanden
Sllovakisht :
Hebraisht : סנטה קלאוס (santa qlaos)
Çekisht : Santa Claus
Hungarisht : Mikulás
Luksemburgisht : Weihnachtsmann
Maqedonisht :
Latinisht :
Letonisht :
Rumanisht : Moş Crăciun

Katalanisht :
Serbisht : Деда Мраз (Deda Mraz)
Sllovenisht :
Indonezisht :
Bullgarisht : Дядо Коледа (Djado Koleda)
Tailandishte : ซานตาคลอส ()
Turqisht : Noel Baba
Ukrainisht : Санта Клаус (Santa Klaus)
Lituanisht :
Koreanisht : 산타 클로스 (santa keuroseu)
Bjellorusisht :
Irlandisht :
Estonisht : Jõuluvana
Venecianisht :
Interlingua :
Anglishte e thjeshtë