winter

Nga Wiktionary

Dimri eshte nje nga kater stinet e vitit. Pas dimrit vjen pranvera me pas vera dhe se fundmi vjeshta .Pas diteve te ftohta e me shi erdhen ditet me acar te dimrit i cili e ka shtrir pushtetin e vet deri ne pranvere . Por bardhesise se bores i gezohen me se shumti femijet por gjithashtu edhe te rriturit. Kete stine e pritem me padurim . Nje dite pelhura e bardhe kishte mbuluar tere token.Ate dite fshati im kishte marre nje pamje krejtesisht tjeter . Tanime Fjollat e bores bien pale pale mbi toke. Qdo gje dukej me ndryshe .gjelbrimi i natyres nuk ishte me . Per dallim me veshje nga stinet e tjera ne stinen e dimrit duhet te vishemi me rroba me te trasha Gjithashtu duhet qe te bejme pregaditjet me lendet djegese Ditet fillojn te shkrutohen kurse netet te zgjaten.Qdo gje duket e bardhe Ne cdo oborr te nje shtepie sheh femijet duke u hedhur me topa bore dhe duke ndertuar dorodolec -Wikipedia