byrek

Nga Wiktionary
Shko tek: lundrim, kërko

Shqip[redaktoni]

Byrek m.sh.gjell. - Gatesë me petë të holluara një nga një e të ndera në tepsi, që mbushet brenda me mish të grirë ose me djathë, me vezë, me presh, me spinaq etj. dhe që piqet në furrë. Byrek me mish (me djathë, me vezë, me lakra, me kungull). Byrek me mollë.

  • Ta pjek byrekun shih te pjek I. Nuk më ftohet byreku (pilafi) thjeshtligj. shih te pilaf,~i.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

byrek

Antonime[redaktoni]

lakror

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0