Jump to content

bollësharde

Nga Wiktionary

Shqip[redaktoni]

Emër[redaktoni]

bollësharde f.sh.zool. -

  1. Gjarpër i gjatë rreth dy metra e gjysmë, me lëkurë të trashë, të përhime e lara-lara, që i ngjan bollës.
  2. mit. Qenie që përfytyrohet në përrallat popullore si një gjarpër i madh me shumë koka.
  3. fig. shar. Grua e egër dhe e keqe, grua që të ha shpirtin e të helmon jetën.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Sinonime[redaktoni]

Antonime[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0