Ndryshimi mes inspektimeve të "gjuha angleze"

Jump to navigation Jump to search
856 bytes removed ,  2 vjet më parë
reverted to https://sq.wiktionary.org/w/index.php?title=gjuha_angleze&oldid=66357 (Administrator's version of November, 14th, 2014)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(reverted to https://sq.wiktionary.org/w/index.php?title=gjuha_angleze&oldid=66357 (Administrator's version of November, 14th, 2014))
{{wikipedia}}Grendi
 
==Shqip==
===Emër===
 
'''gjuha angleze'''
'''Gjuha Angleze''' (English language) është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.
#gjuhë indo-evropiane familjes Gjermane, ndër gjuhët më të përhapura në botë.
 
Anglishtja i takon familjes së gjuhëve indo-evropiane dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në Evropën kontinentale.
 
 
====[[Në gjuhët tjera]]====
<small>Dominanca e gjuhëve është marrëmarr sipas numrit të postimeve në Wikipedia, pra gjuhët me më shumëshum postime janëjan marrë si gjuhë më dominante.</small>
{{kre}}
*{{en}}: {{përk|en|English}}
[[Kategoria:Emra shqip]]
[[Kategoria:Me g]]
[[Kategoria:Gjuhët]]
[[Kategoria:Shqip]]

Menyja e navigimit