Pranvera

Nga Wiktionary
(Përcjellë nga pranverë)
Shko tek: lundrim, kërko

Shqip[redaktoni]

Pranvera f.sh. -

  1. Stina e parë e vitit që vjen pas dimrit, stina kur nis e gjelbëron natyra (në gjysmërruzullin verior fillon me 22 mars e mbaron me 21 qershor). Pranverë e ngrohtë (e nxehtë, e thatë, e mbarë, me shira). Pranverë e hershme (e vonë, e vonuar). Muajt e pranverës. Flladi i pranverës. Shirat (ujërat) e pranverës. Bimët e pranverës bimët që mbillen në pranverë. Grurë pranvere grurë që mbillet në pranverë dhe korret në verë. Panxhar pranvere panxhar që mbillet në pranverë. Mbjelljet e pranverës. Erdhi pranvera. Shkoi (iku) pranvera.
  2. fig. poet. Koha më e bukur e jetës, mosha e rinisë. Në pranverën e jetës.
  3. fig. libr. Fillimi i diçkaje, agimi; koha e lumtur dhe e gëzuar. Pranvera e lirisë.
  • Me një lule (me një dallëndyshe) s'vjen pranvera (behari) fj. u. shih te lule,~ja. Lule pranvere bot. aguliçe.[1]

Etimologjia[redaktoni]

Shqiptimi[redaktoni]

Fjalë të prejardhura[redaktoni]

Në gjuhë tjera[redaktoni]Anglisht - spring
Gjermanisht Frühling
Frëngjisht - printemps
Galicishte - primavera
Polonisht
Japonisht
Hollandisht
Italisht - primavera
Suedisht
Portugalisht - primavera
Spanisht - primavera
Kroatisht
Arabisht
Greqisht
Boshnjakisht
PersishtRusisht
Kinezisht
Finlandishte
Norvegjisht
Esperanto
Danisht
Sllovakisht
Hebraisht
Çekisht
Hungarisht
Luksemburgisht
Maqedonisht
Latinisht
Letonisht
RumanishtKatalanisht
Serbisht
Sllovenisht
Indonezisht
Bullgarisht
Turqisht
Ukrainisht
Lituanisht
Koreanisht
Bjellorusisht
Irlandisht
Estonisht
Venecianisht
Interlingua
Anglishte e thjeshtë

Referencat[redaktoni]

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0